Историческа победа на Лудогорец над “Брага” изкачи отбора начело в Лига Европа

брага-лудогорец

Лудогорец спечели гостуването си на Спортинг (Брага) в двубой между двата тима от груповата фаза на Лига Европа.
“Орлите” станаха първия български отбор, който триумфира като гост в Португалия. След осем загуби и едва едно равенство (през далечната 1972 г.) най-накрая български тим взе три точки.

Срещата завърши при резултат 2:0 в полза на българския шампион, но и за малко не бе прекратена. Причината се оказа публиката на португалците, която на няколко пъти скандира расистки обиди към Джоди Лукоки. Това принуди италианския рефер Давиде Маса да предупреди домакините при резултат 1:0, че ако обидите продължат, ще прекрати двубоя.

Херо заложи на нова схема, избирайки да играе с трима централни защитници, а нападението отново водеше Джоди Лукоки, като се разчиташе на неговата скорост. Рафаел Форстер направи дебют в европейските турнири, след като досега имаше само един мач за тима – при успеха над “Оборище” за Купата на България. В защита разградчани се отбраняваха с петима души, а в във фаза атака крайните бранители Натанаел и Сисиньо постоянно помагаха.
На пейката остана и капитанът Светослав Дяков, за сметка на Яцек Горалски.

Началните минути бяха много трудни за българския шампион, който определено по-бавно свикна с новата си постройка. Още в 8-ата минута Ренан трябваше да извади топката от мрежата си. Ферейра прати кълбото в целта, но попадението му бе отменено заради засада. Нападателят беше със сантиметри зад защитата на “Лудогорец”, която не беше построена по най-добрия начин след бърза атака на португалците.

След началните силни минути за домакините, футболистите на Лудогорец се успокоиха, започнаха да задържат по-често топката и разликата веднага се усети. “Орлитет” преминаха към традиционния си стил и в 25-ата минута успяха да открият резултата.

Вандерсон центрира след корнер, Моци се пласира най-добре около вратарското поле и с мощен удар с глава не остави шанс на Матеус – 0:1.

Само две минути след откриващото попадение Лудогорец можеше да реши мача. като Вандерсон бе изведен в стрелкова позиция, но ударът му бе спасен от стража на домакините.
До края на първата част опасни ситуации пред Ренан нямаше. Лудогорец успяваше да контролира умело темпото, да го убива, когато трябва или да прави тактически нарушения.

След почивката “Брага” стана доста по-активен и търсеше изравнителен гол. В 55-ата минута домакините за първи път застрашиха българската врата, когато Раул Силва и Хасан атакуваха центриране от корнер, но Ренан се справи блестящо и изби опасния удар с глава.

В 56-ата минута дойде и решителният момент в срещата, в който Джоди Лукоки открадна една топка след лошо връщане на Гояно към вратаря, финтира го и с по-слабия си ляв крак прати топката към вратата. Тя се отби в левия стълб, излъга Силва и той не можа да я изчисти, чуквайки я в собствената си мрежа.

Второто попадение на Лудогорец принуди домакините да се хвърлят още по-масирано в предни позиции. Натискът на “Брага” се усили, а в 70-ата минута топката срещна и ръката на Анисе след шут на португалец. Съдията Давиде Маса прецени, че дузпа няма, а това доведе до бурен протест от резервната скамейка на домакините, заради който треньорът Ферейра беше изгонен.

До края на мача “Брага” разчиташе само на центрирания, които или бяха изчиствани от Моци и останалите бранители, или водеха до добри намеси на Ренан, който направи много силен мач.

Лудогорец вече излезе начело в група C със седем точки, докато Брага е втори с 6. В другия мач от групата Хофенхайм надви с 3:1 Истанбул ББл събра три точки и заема трето място. На последното място е турския тим с 1 точка.