Лудогорец оскуба римските “Орли” насред Рим

Роман Безяк

Роман Безяк  Шампионът на България Лудогорец победи с 1:0 Лацио на “Стадио Олимпико” в Рим в първи 1/16 финал за Лига Европа.
Момчетата на Стойчо Стоев за пореден път изиграха перфектен мач в европейските клубни турнири, развинтиха изцяло именитите италианци, демонстрираха страхотен футбол, заслужено спечелиха и продължават да мечтаят за 1/8 финал.

Лудогорец надигра безапелационно Лацио през първата част. Българският шампион можеше да открие рано резултата, след като реферът Феликс Цвайер отсъди първата си дузпа за мача. Лорик Цана спря с ръка центриране на Михаил Александров, а с изпълнението от бялата точка се нагърби капитанът Светослав Дяков. Съни опита удар в стил Паненка, но вратарят Етрит Бериша успя да остане на крака и да хване топката.

Най-доброто положение за домакините дойде в 29-та минута, след хубава атака, в която Кейта намери Клозе в наказателното поле, и той опита с пета да стреля покрай Владо Стоянов, но ударът му бе блокиран чисто.

Пет минути по-късно, Лудогорец се задържа по-трайно покрай Бериша, и Марселиньо с мощен удар от 22-23 метра удари напречната греда.
В 45-ата минута Роман Безяк напредна и от около 25 метра простреля Бериша с топовен изстрел – 1:0 за Лудогорец.
С петият си гол за сезона словенецът излезе еднолично начело в голмайсторската листа на Лига Европа.

В началото на второто полувреме Лацио започна по-добре, но вратарят на Лудогорец Владислав Стоянов се превърна в герой.

В 49-ата минута той изби страховит удар на Фелипе Андерсон, след което топката се отби и в левия страничен стълб. В същата минута съдията Цвайер даде дузпа за Лацио след съприкосновение между Йордан Минев и Андерсон. Потърпевшият бразилец застана зад топката, би в долния десен ъгъл, но Владислав Стоянов с една ръка изби. При добавката вратарят отново се справи.

В 55-ата минута капитанът на Лудогорец Светослав Дяков  получи втори жълт и съответно червен картон. Полузащитникът, който по-рано изпусна дузпа, влезе грубо в краката на Билия и заслужено бе изгонен.
След червения картон Стойчо Стоев  извади от игра Роман Безяк, като вкара в игра по-дефанзивния Фабио Ешпиньо. Така на върха на атаката остана Марселиньо.
След изгонването на Светослав Дяков българският тим се прибра почти изцяло в своята половина и трудно изнасяше топката.

В 73-ата минута “Лацио” също остана с десет души, след като Луис Каванда изрита в глава Йордан Минев и получи директен червен картон.
Въпреки това домакините направиха опасна атака в 77-а минута. Клозе напредна отляво, копна към Кандрева и той стреля, а Фабио Ешпиньо изчисти от голлинията.

В последните минути Лацио упражни натиск, но стражът на Лудогорец Владислав Стоянов направи още няколко спасявания в най-трудните моменти за българския отбор.
Така Лудогорец си осигури комфортна преднина преди мача в София.

Реваншът е на 27 февруари на Националния стадион “Васил Левски” в София.
Победителят от тази двойка чака на осминафиналите победителя от Динамо Киев – Валенсия (0:2 в първия мач).